Kendimizle ilgili ya da yakın çevremizde gayrimenkul ile ilgili bir sorun yaşadığımızda hemen bir avukat arayışına giriyoruz. Bu avukatı da büyük bir ihtimalle kendi yakın çevremizdeki arkadaşlarımızdan ya da tanıdıklarımızdan bulmaya çalışıyoruz. Ancak her işte olduğu gibi gayrimenkul avukatı seçerken de çok dikkatli olmak gerekiyor. Aşağıda gayrimenkul avukatı seçerken dikkat etmeniz gerekenler hakkında sizlere fikirler vereceğiz.

Hukuk, kendi içerisinde bir çok alt dala ayrılan çok geniş bir alan. Onlarca alt farklı kısma ayrılıyor. Her bir hukuk dalının da çok uzun mevzuatları var. Dolayısıyla birçok avukat aslında yıllar içerisinde bu alt alanlardan özellikle belli bir kısma odaklanıyor ve orada uzmanlaşıyor. Örneğin bazı avukatlar Medeni hukuka odaklanıyor, bazıları Ceza Hukukuna, bazıları ise Borçlar Hukukuna odaklanıyor. Tabii bu uzmanlaşma, hukuki olarak sizin sorununuz neyse, onun çok daha kolay çözülmesini sağlıyor. Çünkü belli bir konuda uzmanlaşan avukat, o güne kadar belki sizin sorununuzla defalarca karşılaşmış oluyor.

Gayrimenkul de aslında kendi içerisinde yüzlerce farklı alt mevzuata sahip bir disiplin. Dolayısı ile gayrimenkul ile ilgili bir sorun yaşadığınızda işinin ehli, uzun yıllar sadece bu alanda tecrübeye sahip avukatlarla çalışmanız sizin için bir avantaj oluyor. Bu nedenle gayrimenkul konusunda sıkıntınızı çözecek bir avukat seçerken, ilk olarak bu konudaki daha önceki baktığı davaları araştırabilirsiniz. Seçeceğiniz avukatın yoğunluklu olarak gayrimenkul davalarına mı yoksa hemen hemen farklı hukuk dallarında bütün davalara baktığını da araştırabilirsiniz. Sadece gayrimenkul alanında uzmanlaşmış ve uzun yıllar tecrübesi olan bir avukat, sorununuzu daha kolay çözebilecektir.